Hedeflerimize Ulaşmada Doğru Adımlarla Yürümek

Geleceğimiz konusunda belirlediğimiz hedefler boyunca ilerlerken doğru adımları atmak ve doğru seçimleri yapmak oldukça önemlidir. Çünkü vereceğimiz kararlar bizlerin yaşamda ne doğrultuda ilerlemesi gerektiğine bir kanaat getirecektir. Bu hedeflerimize doğru ilerleme noktasında bize en yardımcı olacak şey ise düzenli bir çalışma sistemine sahip olmaktır. Düzenli ders çalışma teknikleri ile bilgilerin daha kalıcı ve hatırlanabilir olması sağlanır. Bu da bizleri başarıya taşıyan en önemli faktördür. Düzensiz ya da az ders çalışmak şüphesiz ki bizleri başarıya ulaştırmayacağı gibi hiç durmadan çok yoğun bir şekilde çalışmakta bizler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Çünkü bu durumda da dersten uzaklaşma gereği hissedebiliriz. Bunun sonucunda ise çalışmalarımızdan elde edeceğimiz verimi düşürmüş oluruz. Bu sebeple düzenli ve planlı çalışmanın önemi burada yatmaktadır.

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olmalı?

Bir ders çalışmasından elde edilecek verim kişiden kişiye değişir çünkü birçok insan farklı bir çalışma planıyla hareket edebilir. Ancak temelde ise bilmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan biri çalışmalar arasında kısa aralıklar vermektir. Eğer 30 ya da 40 dakikalık bir çalışma yaptıysanız aralarda 5 ve 10 dakika gibi molalar verebilirsiniz. Çünkü bu durum bilginin hem daha kalıcı olmasına ve hem de enerjinizi doğru ölçüde kullanmanıza olanak tanır. Ders çalışma programınızı belirlerken kendinizi en verimli hissettiğiniz saatleri dikkate alın. Buna bağlı olarak da dinlenmeniz gereken zamanları belirleyin. Tabi bu zamanlar günlük faaliyetlerinize göre değişse de kendinizi daha iyi hissettiğiniz bu sürelerde çalışmaya özen gösterin. Bu zaman içinde çalışma programınıza daha iyi şekilde alışmanızı sağlayacaktır. Verimli ders çalışma teknikleri konusunda bir diğer önemli noktada belirli aralıklarla bu bilgileri gözden geçirme ve tekrar etmektir. Çünkü tekrarlar bu bilgilerin daha sağlam şekilde kalıcı olmasına katkı sağlamaktadırlar. Çalışmalarınızdan etkili bir verim almak için ayrıca çalıştığınız konularla alakalı belirli zamanlarda testler çözmenin de çok yararı olacaktır.

Ders Çalışma Verimini Etkileyen Diğer Faktörler

Çalışmalarımızdan iyi bir verim almak için kendimize uygun olarak belirleyeceğimiz program kadar, çalışma ortamı da önemlidir. Çalışmalarınız için sessiz bir alan seçerek sizi rahatsız edecek telefon ve televizyon gibi aletleri mümkün olduğunca kullanmamaya özen gösterin. Bir başka önemli husus ise iyi bir uyku düzenine sahip olmanızdır. Çünkü uykusuzluk çalışmalarınızdan yeterli verimi almanızı olumsuz yönde etkilemektedir. Ders çalışma konusunda disiplinli olmak önemlidir. Bu sebeple çalışmalarınızı bir masada oturarak yapmak daha iyi olacaktır. Çünkü diğer şekillerde uykunuzun gelmesi ya da dikkatinizin dağılması gibi sorunları yaşamanız çok daha olasıdır. Verimli ders çalışma teknikleri ile çalışmalarınızı etkileyecek bu gibi faktörlere dikkat ederek başarıya ulaşma konusunda daha disiplinli bir şekilde hareket edebilirsiniz.