Üniversiteli Olmanın İlk Adımı YKS

Üniversite eğitimi almak için lise eğitimini tamamladıktan sonra yani ortaöğretim eğitimini bitirdikten sonra yükseköğretim sınavlarına giriş gerçekleştirmeniz ve bu sınavda okumak istediğiniz bölüme ait puanı alabilmeniz için başarı göstermeniz gerekmektedir. Bu noktada 2017-2018 eğitim öğretim sezonundan itibaren geçerli olmak üzere Yükseköğretim Kurumları Sınavı, yani kısa adıyla YKS olarak bilinen sınav sistemi oluşturulmuştur. Yeni sınav sistemi, eski dönemlerde çok uzun sürede ve aşama aşama yapılan sınav sistemlerine göre daha pratik ve net bir şekilde üniversite sınavlarının aşılmasını sağlıyor. Kısa bir süre içerisinde birkaç günlük sınav maratonu ile birlikte belirli sayıda oturuma giriş sağladıktan sonra Yükseköğretim Kurumları Sınavları tanımlanıyor ve belirli bir süre sonrasında açıklanan sonuçlar ile birlikte adaylar üniversite tercihlerini gerçekleştirebiliyor.

Özellikle sistemin değişime uğraması nedeniyle 2019 yılı içerisinde YKS maratona girecek olan öğrenciler sistemin nasıl olduğunu, hangi tür sorular sorulduğunu ve hangi konulara çalışmaları gerektiğini öğrenmek için birçok yanıt arıyor. Bu sınav, öncelikle üç ayrı oturumdan oluşuyor. İlk oturumda Temel Yeterlilik Testi adı verilen TYT sınavı, ikinci oturumda Alan Yeterlilik Testi denilen AYT sınavı ve üçüncü oturumda ise Yabancı Dil Testi yani YDT yapılıyor. Fakat her aday bütün oturumlara girmek zorunda olmamakla birlikte birinci oturum olarak adlandırılan TYT sınavına her aday girmek zorundadır. Adaylar TYT sınavında yeterli derecede puan aldıktan sonra iki ve üçüncü oturumlara isteğe bağlı olarak girme hakkına sahiptirler.

YKS Sınavları Ne Zaman Ve Nerede Yapılıyor?

Günümüzde 81 vilayette Yükseköğretim Kurumlarının yetkili birimleri bulunduğundan dolayı YKS 81 vilayette il ve ilçe merkezlerinde bulunan okullarda adayların başvurmuş olduğu bölge içerisinde yapılabiliyor. Geçtiğimiz yıl Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, tahmini olarak 2019 yılı içerisinde de Mayıs ve Haziran ayları içerisinde gerçekleşecek oturumlar ile yapılacaktır. Adayların son aşamada puanının hesaplaması için birinci oturum üzerinden almış oldukları puanın yüzde 40'ı ve diğer iki oturum üzerinden almış oldukları puanın yüzde 60’ı ile hesaplanan net bir puan ile sonuç belirleniyor.

Sınav kapsamında genel olarak uygulanan sisteme göre TY birinci oturumu için 40 adet Türkçe, 40 adet matematik, 20 adet sosyal bilimler ve 20 adet fen bilimleri şeklinde olmak üzere 120 adet soru adaylara yöneltiliyor. Eğer, adaylar YKS ikinci oturum testlerine katılmak istiyorlarsa, bu sınavda ise Türk dili ve edebiyatı ile sosyal bilimler üzerinden toplam 40 soru, matematik üzerinden toplam 40 soru, fen bilimleri üzerinden toplam 40 soru ve son olarak sosyal bilimlerden toplam 40 soru üzerinden adaylara 160 adet soru yönetiliyor. Diğer noktada adaylar yabancı dil oturumu YDT sınavına katılmak istediklerinde, bu oturumda 80 adet yabancı dil sorusu soruluyor. Adaylar yapmak istedikleri üniversite tercihlerine göre sınav oturumlarına katılma durumu içerisinde bulunuyor. İki yıllık ön lisans bölümlerine girmek isteyen adaylar TYT sınavlarına, 4 yıllık lisans bölümlerine girmek isteyen adaylar AYT sınavlarına ve 4 yıllık dil bölümlerine girmek isteyen adaylar ise YDT sınavlarına giriş sağlamak zorundadır.