Ek puan uygulaması nasıl yapılıyor ? Kimler ek puan kullanabilir ? Ek puan hangi puan türlerine uygulanır ?

2017 yılından itibaren mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarının sınavsız geçiş uygulaması kaldırıldı. Artık 2017 yılından itibaren ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı tanınmayacak.

Lisans (4 yıllık) bölümlerde ek puan uygulanacak mı?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre lisans bölümlerinde ek puan uygulaması sadece belirli bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerdeki 30.03.2012 tarihinden önce kayıt olmuş öğrencilere uygulanıyor. Lisans bölümlerinde ek puan,ortaöğretim kurumuna (liseye) 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmayacak.

Önlisans (2 yıllık) bölümlerde ek puan uygulanacak mı? Nasıl uygulanıyor?

Önlisans bölümleri için mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilere ek puan uygulaması 2016 yılında kaldırılmıştı fakat 2017 yılında bu uygulama tekrar getirildi.

Meslek lisesi öğrencileri için 2 yıllık bölümlerde ek puan uygulaması yks sınavında uygulanacak. Meslek lisesi öğrencileri alanlarının devamı niteliğindeki 2 yıllık programları tercih ettiğinde tüm öğrenciler gibi ortaöğretim başarı puanı 0.12 ile çarpılacak bunun üzerine ek olarak ortaöğretim başarı puanı 0.06 ile çarpılıp eklenecek. Yani ortaöğretim başarı puanından gelen puanın yarısı kadar artırılıyor. Bunun sıralamaya etkisi oldukça yüksek.

Ek puan hangi puan türlerine uygulanır?

Ek puan önlisans bölümlerine uygulanıyor. 2018 yılı itibari ile bütün önlisans bölümleri TYT puan türü ile alıyor.

Dolayısıyla eğer 2012 yılından sonra liseye kayıt yapıldıysa ek puan sadece TYT puan türüne uygulanır.