TYT Coğrafya, Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 Farkları Nelerdir ?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavının birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavıdır. TYT Coğrafya, 20 Sorulu TYT Coğrafya testi içinde bulunan coğrafya sorularıdır. Bu testi Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel ve Dil alanındaki YKS sınavına katılan herkes çözecektir.

TYT'de 5 adet coğrafya sorusu çıkacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında çıkacak olan coğrafya soruları 9. ve 10. sınıf konularından oluşacaktır. TYT sınavında çıkacak olan soruların bulunduğu konular eski YGS sistemindeki YGS Coğrafya konuları ile aynıdır.

TYT'de bulunan coğrafya testi Coğrafya-1 değildir.

TYT Sosyal Bilimler Testi içerisinde bulunan dersler şöyledir:

  • Coğrafya (5 Soru)
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5 Soru)
  • Felsefe (5 Soru)
  • Tarih (5 Soru)

TYT’de çıkacak olan coğrafya konularına buradan ulaşabilirsiniz.

AYT COĞRAFYA-1 ve COĞRAFYA-2 NEDİR?

AYT sınavı YKS sınavının ikinci oturum sınavıdır. AYT’de Eşit Ağırlık ve Sözel öğrencileri Coğrafya-1 testini çözeceklerdir. Coğrafya-2 testini ise sadece Sözel öğrencileri çözecektir. Coğrafya-1 Testinde 6 soru, Coğrafya-2 testinde ise 11 soru vardır.

Bu sınavlar eski sistemdeki LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına denk gelmektedir. Bu sınavların içeriği ise önceki LYS-3 ve LYS-4 sınavlarının içerikleri ile aynı olacaktır.

ÖSYM’nin yeni yayınladığı kılavuza Coğrafya-1 sınavı ile alakalı olarak bir ifade eklenmiştir. Bu açıklamada; Coğrafya-1 soruları, 2011 yılı coğrafya dersi Öğretim Programı’nda belirtilen ve haftada 2 saat olarak okutulan coğrafya dersi kazanımlarıyla sınırlı olacaktır.

Bu açıklamaya göre Coğrafya-1 sınav soruları sadece 9. Ve 10. Sınıf değil tüm lise müfredatındaki coğrafya konularından gelecektir.

Genel olarak Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 soruları 11. Sınıf ve 12. Sınıf  ağırlıklı olmak üzere tüm lise (9. Sınıf,10. Sınıf, 11. Sınıf ve 12. Sınıf) müfredatında okutulan konuların hepsinden olacaktır.

COĞRAFYA-1 VE COĞRAFYA-2 FARKLARI

AYT sınavındaki Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 testlerinin konuları arasında Sözel ve Eşit Ağırlık öğrencilerimizin farklı şekilde çalışmasını gerektirecek önemli farklılıklar yoktur. Bu sebeple Coğrafya-1 ve Coğrafya-2 testlerine aynı şekilde çalışmakta fayda vardır.