YKS Maratonunda Enerjinizi Tüketmeyin

Birçok öğrenci, üniversite sınavlarına hazırlık döneminde kendini aşırı derecede yormakta, tüm enerjisini bu iş için harcamakta ve ilerde sağlıklı ve uzun bir zamanının olacağını unutmaktadır. Bu nedenle gençliğine güvenerek günler boyunca uykusuz kalan, geceleri geç saatlere kadar ders çalışan ve gün boyunca aşırı hırs yaparak daha fazla çalışmak isteyen gençler aynı sistemi üniversite eğitimi sırasında da sürdürdüğünde ilerleyen yaşlarda sağlık sıkıntıları yaşayabilmektedir. Bu nedenle YKS maratonu içerisinde bulunduğunda gençlerin doğru beslenme sistemi uygulayarak enerjilerini yeterli düzeyde sağlamaları ve bu enerjiyi en doğru şekilde kullanmaları gerekmektedir. Ancak bu sayede sınav zamanına kadar sağlıklarını koruyabilir ve sağlıklı bir vücut ile birlikte ilerleyen yıllara kendilerini aktarabilirler.

YKS Çalışma Zamanlarında Doğru Beslenme Sistemi

Gençler yükseköğretim kurumları sınavı hazırlığında en çok masa başında bulunarak soru çözme ve konu çalışma içerisinde olduklarından dolayı vücutta en fazla yorulan organlardan birisi beyin olmaktadır. Çünkü sürekli olarak düşünmeleri, analitik zekalarını kullanmaları ve pratiklik kazanmaları gerekir. Bu nedenle beynin en çok ihtiyaç duyduğu besin maddesi olarak glikozun vücuda yeterli derecede alınması gereklidir. Fakat bu çalışma maratonu içerisinde doğru beslenme sistemi oluşturabilmek için sadece glikoz değil günlük olarak kendilerini zinde tutacak şekilde vitamin, mineral, protein ve yağ içeriği ile birlikte dengeli bir besin programı oluşturmaları da gereklidir. Bu nedenle her gün düzenli bir kahvaltı, öğlen yemeğinde tok tutacak bir öğün ve akşamları ise protein ve sebzeler ile desteklenmiş bir menü tercih edilmelidir.

Hazırlık Döneminde Doğru Beslenme Sistemi Hayati Önem Taşır

Özellikle sürekli sabit olmanız ve fazla enerji harcamadan sınava hazırlık dönemini geçirmeniz nedeniyle doğru beslenme sistemi sizin için hayati bir önem gösterir. Çünkü fazla hareketsiz olduğunuz bu dönem içerisinde çok fazla karbonhidrat ve yağ içeriği bulunan kola, cips, bisküvi, tost, hazır yemekler ve fastfood gibi gıdalar tükettiğinizde bunların çoğu sizin için kilo sorunu oluşturabilir ve ilerleyen yaşlarda farklı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle doğal şeker içeren taze meyveleri, kuruyemiş ve taze sebzeleri daha sık şekilde tüketmeli ve günlük beslenme programı oluşturarak buna uymalısınız.