Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmak için Neler Yapılmalı?

Öğrencilerin pek çoğu için en hareketli oldukları, başka şeyler yapmak istedikleri bir zamanda ders çalışmaları kendi doğaları için de çok doğal bir durum değildir. Ancak iyi bir kariyer ve gelecek için kendi sorumluluklarını yerine getirmeyi bilen bir bireyin öğrencilik aşamasında ders çalışma alışkanlığı kazanarak verimli bir şekilde çalışmayı öğrenmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede ders çalışmak büyük bir problem olmaktan çıkarak zaman içinde sorumlulukların yerine getirilmesi ve hatta yeni bilgilerin öğrenilmesi ile birlikte keyifli bir süreç haline gelebilecektir. Öğrencilerin başka birinin zorlamasıyla bu alışkanlığı kazanmak yerine sorumluluklarının farkına varması öncelikle sağlanmalıdır.

Ders Çalışmanın Amacı Belirlenmelidir!

Düzenli olarak belirli saatlerde ders çalışarak bunu bir alışkanlık haline getirmek isteyen kişilerin öncelikle ulaşmak istediği bir amacı belirlemesi gerekmektedir. Özellikle lise ya da üniversite dönemlerine yakın zamanlarda sınava hazırlık aşamasında öğrencilerin mutlaka ders çalışma alışkanlığı sorumluluğunu çoktan kazanmış olması gerekmektedir. Bu noktada öğrencilerin motivasyonunu en iyi şekilde yüksekte tutmasını sağlayacak olan şey ders çalışmanın amacının ortaya konmasıdır. İyi bir liseye ya da üniversiteye gitmek, okuldaki derslerde başarılı olmak gibi hedefler kişinin motivasyon eşiğine bağlı olarak çeşitlendirilebilir. Bu amacın belirlenmesinin ardından artık ders çalışmak için kişinin herhangi bir zorlamaya gerek kalmadan sadece söz konusu amaca ulaşmanın bir gereği olarak ders çalışması mümkün olabilecektir.

Başlamak için Herhangi Bir İşaret Beklemeye Gerek Yoktur!

Ders çalışmayı sevmeyen pek çok öğrenci ders çalışmadan önce karşılaması gereken pek çok ihtiyacını ders çalışmak üzere masasına oturmaya kadar gidermeyebilir. Ancak çalışmak için belirli bir şeyin beklenmesi çalışma sürecinin ertelenmesine de sebep olacaktır. Bu noktada öğrencilerin ders çalışma alışkanlığı kazanmak ve bir süre sonra bu alışkanlıkları bozmadan çalışmaya devam etmek için çalışacakları zamanda hiç beklemeden doğrudan çalışmaya başlamaları gerekmektedir. Başta zorlayan çalışma alışkanlığı karşısında öğrencilerin zaman içinde artan çalışma yükü getiren bir programı yazılı olarak ya da zihinlerinde kurarak oluşturması da olumlu olmaktadır. Alışkanlık haline getirmek için ders çalışma sonrasında öğrencilerin kendi sevdiği şeylerle kendini ödüllendirmesi de zaman içinde bu davranışı kalıcı hale getirmede yardımcı olacaktır.